Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
ul. Piłsudskiego 45
tel/fax: (25) 75-41-169
szkola@zsz-zelechow.com
główna
archiwum
patron szkoły
plan lekcji
Żelechów
UKS Zakrzewski
internat
przetargi
kontakt
aktualności
kalendarz szkolny
klasy
dla rodziców
dla nauczycieli
REKRUTACJA
nauczane zawody
KKZ - kursy
dane statystyczne
dyrekcja szkoły
nauczyciele
pedagog szkolny
administracja szkoły
doradca zawodowy
Rada Rodziców
konkursy
projekty
zajęcia dodatkowe
baza szkoły
szkolne pracownie
biblioteka
świetlica szkolna
internat
Wirtualny spacer
historia
absolwenci
Samorząd Szkolny
dla maturzystów
Najlepsze wyniki
dla zdaj.egz.zawod.
galerie prac
prezentacje
statut szkoły
KoncepcjaPr2013-17
Wizja.Rozw.2008-12
Wizja.Rozw.2005-10
plan pracy
progr.wych-profilakt.
Przedm.Syst.Ocen.
Gazeta ,,Zapiski"
Informator Sportowy
Koło Dziennikarzy
Gimnazja
Szk.ponadgimn.
linki edukacyjne
matematyka
testy i sprawdziany
publikacje
wyszukiwarki
aktualności
komputeryzacja
spacer po Żelechowie
Urząd Miasta
Wirtualny Żelechów
Dawny Żelechów
historia strony
archiwum
autorzy

MARIAN EUZEBIUSZ BUKSIŃSKI

Wspomnienie Jubileuszowe



Życie Mariana Euzebiusza Buksińskiego w całości splotło się

z Żelechowem, w którym urodził się 14 sierpnia 1912 roku.
W Żelechowie ukończył 7-klasową Szkołę Powszechną a w 1933 roku Męskie Seminarium Nauczycielskie im. Józefa Piłsudskiego w Siedlcach odbywając w latach 1933/35 staż nauczycielski w Szkole Powszechnej w Żelechowie. Pierwszą pracę w zawodzie nauczycielskim podejmuje w Szkole Powszechnej w Nałęczowie.

Powołany do służby wojskowej w latach 1935-1937 kończy w

ramach powszechnego obowiązku wojskowego Szkołę Podchorążych w Krakowie, a po zwolnieniu z wojska do 1939 roku kontynuuje pracę w Nałęczowie.

W sierpniu 1939 roku zostaje zmobilizowany do obrony Kraju

i bierze udział w "Kampanii wrześniowej" w ramach 15 Pułku Piechoty; w walkach pod Wieluniem, 25 września dostaje się do niewoli niemieckiej, skąd po 2 tygodniach udaje mu się zbiec z grupą kolegów, wraca do Żelechowa i staje się członkiem zorganizowanego ruchu oporu w okręgu żelechowskim. Wstępuje do Armii Krajowej i działa w ramach 15 Pułku "Wilków Dęblińskich" w Rejonie nr 2 Żelechów w stopniu porucznika.
W czasie okupacji bierze też udział w tajnym nauczaniu organizowanym na terenie Żelechowa i należy do grupy inicjatywnej powołania Powiatowej Szkoły Ślusarskiej, która powstała W 1941 roku i w znacznej części chroniła młodzież przed wywózką do Niemiec, a także pozwalała na bardziej zorganizowane tajne nauczanie przedmiotów humanistycznych. Po wyzwoleniu Powiatowa Szkoła Ślusarska została przekształcona w Państwowe Gimnazjum Mechaniczne i dała początek kształceniu zawodowemu w Żelechowie.
W 1944 roku Marian Buksiński zostaje powołany do wojska. Polska potrzebuje żołnierzy. Wcielony do I Armii Wojska Polskiego bierze udział jako Szef Służby Topograficznej 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty w walkach o Wał Pomorski, wyzwolenie Kołobrzega i zdobycie Berlina. Po zdemobilizowaniu w 1945 roku - w stopniu majora, wraca do Żelechowa.
Ten etap zamyka się odznaczeniem Go Medalami:
- Medalem za udział w wojnie 1939 r.
- Medalami - Brązowym i Srebrnym - Zasłużony na polu chwały,
- Medalem za udział w walkach o Berlin.

W październiku 1945 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego

Warszawskiego mianuje Pana Mariana Euzebiusza Buksińskiego nauczycielem Państwowego Gimnazjum Mechanicznego w Żelechowie - rozpoczyna się dla Niego wieloletnia praca na rzecz oświaty Żelechowskiej.
W latach 1948 - 1953 odbywa stacjonarne Studia Wyższe na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w specjalności Biologia i Nauka o ziemi uzyskując tytuł magistra.
W czasie swojego kierowania szkołami zawodowymi w Żelechowie zmieniały się ich nazwy, otwierane były z inicjatywy Dyrektora Buksińskiego nowe kierunki kształcenia jak mechaniczne, krawieckie, rolnicze na poziomie zasadniczym i technika.
Po uzyskaniu z Państwowego Funduszu Ziemi zespołu pałacowo-parkowego i dworskich zabudowań gospodarczych przenosi siedzibę szkoły z ul. Chłopickiego do pałacu. Organizuje i wyposaża w niezbędne narzędzia i sprzęt warsztaty szkolne w budynkach gospodarczych a w pałacu sale dydaktyczne.
Borykając się jak wszyscy z ogromnym powojennym niedostatkiem, chroniąc otrzymany majątek podworski przed rozszabrowaniem a park przed wycinką na opał, tworzy stopniowo bazę szkolną i organizuje kadrę pedagogiczną, która ściąga młodzież ze znacznej części powiatu garwolińskiego, łukowskiego i ryckiego.
Żelechów powojenny zaczyna „żyć” szkołami ponadpodstawowymi i młodzieżą.
Z osobistego zaangażowania Dyrektora Buksińskiego w rozwój oświaty zawodowej w Żelechowie wyrasta w 1961 roku Jego chluba i chluba Żelechowa dnia wczorajszego i dzisiejszego - Technikum Geodezyjne, które usamodzielnia się w 1963 roku jako odrębna szkoła z siedzibą przy ul. wówczas Świerczewskiego a obecnie Piłsudskiego 49.
Dyrektorem nowej szkoły zostaje Pan Marian Buksiński, który po kilku latach Zakłada Społeczny Komitet budowy Technikum Geodezyjnego. Ofiarność rodziców uczniów tego technikum i wsparcie finansowe Kuratorium Okręgu szkolnego Warszawskiego zaowocowała oddaniem do użytku w 1973 r roku nowego obiektu szkolnego. W tym czasie było to wspaniałe uwieńczenie pracy na rzecz oświaty w swoim mieście, małym, ale - jak widać kochanym Żelechowie.
W nowej siedzibie kierował Technikum Geodezyjnym już tylko przez 1 rok odchodząc w 1974 roku na bardzo zasłużoną emeryturę.
Jego związki ze szkołą nie uległy całkowitemu zerwaniu. Przez wiele lat jeszcze pracował z młodzieżą ucząc ją, jak przez poprzednie lata, rysunku geodezyjnego.

Za swoją intensywną i owocna w minionych latach pracę

organizatorską i pedagogiczną otrzymywał wielokrotnie nagrody i odznaczenia, w tym m.in.:

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1973 r.
- Odznakę "Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii" w 1977 r.
- Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego za tajne nauczanie w 1985 r.

W 1991 roku Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych

w Żelechowie wystąpiła z wnioskiem do Ministra Edukacji Narodowej o odznaczenie Pana Dyrektora Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Minister przyznał Medal, którym Pan Dyrektor miał być odznaczony z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14 października 1991 r.
Pan Dyrektor Marian Euzebiusz Buksiński zmarł 16 września 1991 r.
Medal ten jako pamiątka jest przechowywany za zgodą rodziny w Izbie Tradycji Szkoły.

Pan Dyrektor Buksiński wykazał się nie tylko ogromnymi

zdolnościami organizatorskimi, ale też wyjątkowym taktem pedagogicznym, którym zjednywał młodzież i rodziców wokół wspólnych celów i to zapewnia Mu wieczną pamięć u wszystkich wychowanków.

Obecnie szkoła nosi imię Ignacego Wyssogoty

Zakrzewskiego, który w testamencie własnoręcznie podsumował swoje życie jednym zdaniem:


"Nie osobistym widokom, ale powszechnej sprawie służyłem"

Bez wątpienia, Pan Dyrektor Marian Euzebiusz Buksiński swoją pracą na rzecz środowiska żelechowskiego realizował w sposób znakomity testamentowe wskazanie naszego Patrona.


Cześć Jego Pamięci.


Żelechów dnia 2 czerwca 2001 r.



Wstecz» Strona główna»



Akcja 1% dla ZSP
Copyright design by Koźlak Krzysztof i Grzegorz Szymczak
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów lub całości witryny bez zgody właścicieli zabronione.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610;