Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
ul. Piłsudskiego 45
tel/fax: (25) 75-41-169
szkola@zsz-zelechow.com
główna
archiwum
patron szkoły
plan lekcji
Żelechów
UKS Zakrzewski
internat
przetargi
kontakt
aktualności
kalendarz szkolny
klasy
dla rodziców
dla nauczycieli
REKRUTACJA
nauczane zawody
KKZ - kursy
dane statystyczne
dyrekcja szkoły
nauczyciele
pedagog szkolny
administracja szkoły
doradca zawodowy
Rada Rodziców
konkursy
projekty
zajęcia dodatkowe
baza szkoły
szkolne pracownie
biblioteka
świetlica szkolna
internat
Wirtualny spacer
historia
absolwenci
Samorząd Szkolny
dla maturzystów
Najlepsze wyniki
dla zdaj.egz.zawod.
galerie prac
prezentacje
statut szkoły
KoncepcjaPr2013-17
Wizja.Rozw.2008-12
Wizja.Rozw.2005-10
plan pracy
progr.wych-profilakt.
Przedm.Syst.Ocen.
Gazeta ,,Zapiski"
Informator Sportowy
Koło Dziennikarzy
Gimnazja
Szk.ponadgimn.
linki edukacyjne
matematyka
testy i sprawdziany
publikacje
wyszukiwarki
aktualności
komputeryzacja
spacer po Żelechowie
Urząd Miasta
Wirtualny Żelechów
Dawny Żelechów
historia strony
archiwum
autorzy

WYJAZD DO WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ W WARSZAWIE


Dnia 8 grudnia 2010r. nasi uczniowie z technikum geodezyjnego klas drugich, trzeciej i czwartych, pod opieką: Beaty Długaszek, Elżbiety Guli, Iwony Tomasiewicz Kwas oraz Ewy Lesisz, po raz pierwszy gościli w murach renomowanej w Polsce uczelni Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji.

Zostaliśmy przyjęci bardzo miło. Powitała nas przed bramą WAT mgr inż. Monika Ciak-Ozimek, która następnie wprowadziła wszystkich uczestników wycieczki na zamknięty, wewnętrzny teren WAT oraz która oprowadzała nas po wydziale geodezji. Po przejściu do sali obrad nastąpiło oficjalne powitanie naszej młodzieży przez kierownika katedry geodezji dr inż. Ryszarda Sołoduchę, po czym nastąpiły kolejno 4 wykłady zapoznawcze o różnych specjalnościach jakie aktualizowane są na "kierunku geodezji i kartografii" prezentowanych przez akademickich nauczycieli.

Jako pierwsza wystąpiła mgr inż. Monika Ciak-Ozimek reprezentująca zakład Geodezji. Przedstawiła całokształt działalności naukowej na kierunku geodezyjnym, m.in. schemat uzyskania stopni naukowych, specjalizacji jaką ma do wyboru każdy student tego kierunku, obowiązujące przedmioty geodezyjne przez cały okres studiów, a także o swojej ulubionej dziedzinie jaką jest topografia i kartografia. Poinformowała, że na terenie zamkniętym WAT prowadzona jest większość ćwiczeń laboratoryjnych z przedmiotów geodezyjnych. Prawidłową realizację ćwiczeń umożliwia, założona na terenie WAT, szczegółowa osnowa geodezyjna - pozioma i wysokościowa. W celu zwiększenia stopnia trudności ćwiczeń terenowych z geodezji oraz prawidłowej realizacji ćwiczeń terenowych z geodezji rolnej, zajęcia z tych przedmiotów prowadzone są także w Opatowie i w Ostródzie.

Kolejny wykład przedstawiony przez mgr inż. Macieja Wronę reprezentującego Zakład Geomatyki Stosowanej. Wywołał ogromne zaciekawienie wśród naszych uczniów, ponieważ był powiązany z zastosowaniem nowoczesnych metod pomiaru GPS oraz mieli okazję zobaczyć jak wygląda taki specjalistyczny sprzęt do tego typu pomiarów. Przykładem była m.in. wytrzymałość mostu Siekierkowskiego w Warszawie. Uczniowie mogli wizualnie zobaczyć jakie Zakład Geomatyki Stosowanej posiada pracownie i stanowiska do pozyskiwania geodanych, numerycznego opracowania wyników pomiarów geodezyjnych klasycznych i satelitarnych, symulacji komputerowych z zakresu geodezji, geofizyki i geodynamiki oraz przetwarzania masowego, stanowisko stacji referencyjnej GPS WAT1 do prowadzenia badań w zakresie analizy jakości obserwacji GPS oraz do dowiązywania lokalnych osnów geodezyjnych zakładanych technikami klasycznymi i satelitarnymi.

Jako trzecia wystąpiła mgr inż. Paulina Deliś reprezentująca Zakład Teledetekcji i Fotogrametrii. Prace badawcze wykonują dwa zespoły: fotogrametrii i teledetekcji, posiadające dobrze wyposażone pracownie i stanowiska do pozyskiwania i przetwarzania informacji obrazowej i danych przestrzennych. Prace naukowo-badawcze dotyczą:

  • Systemu rozpoznania optoelektronicznego
  • Wyróżniania obiektów maskowanych z tła
  • Analiz terenu z wykorzystaniem zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz NMT
  • Inwentaryzacji architektonicznej metodami fotogrametrii naziemnej bliskiego zasięgu
  • Fotogrametrycznych opracowań zobrazowań lotniczych i satelitarnych

Ciekawostką była odpowiedź na bardzo proste pytanie: dlaczego mundur wojskowy jest moro? Było to poparte specjalnym programem komputerowym umożliwiającym widoczność oraz rozpoznawalność m.in. w podczerwieni mundurów wojskowych na tle żywej roślinności. Uczniowie dowiedzieli się także jak odróżnić taką roślinność od martwej na podstawie zdjęć oraz jak wygląda chmura punktów na zdjęciu fotogrametrycznym.

Ostatni wykład zaprezentowała pani mgr Karolina Krawczyk ze specjalności "Meteorologia". Zostały przedstawione jej główne cele, zastosowanie oraz możliwości podjęcia pracy po ukończeniu studiów z zawodu geodeta o specjalności meteorologia. Omówione zostały po krótce prace związane z tworzeniem Systemów Informacji Geograficznej i Terenowych Baz Danych a także o jednym z głównych tematów jakim jest integracja danych opisowych i graficznych pozyskiwanych z różnych źródeł. Dział meteorologii posiada pracownie wielkoskalowych analiz przestrzennych, prognoz pogody, pomiarów meteorologicznych, oraz pracownię metod teledetekcyjnych w meteorologii, w których realizowane są ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne z przedmiotów m.in. teledetekcyjne badania atmosfery, meteorologia lotnicza, meteorologiczne zabezpieczenie działań lotnictwa.

Po wygłoszeniu i wysłuchaniu wszystkich wykładów o tematyce geodezyjnej zostaliśmy podzieleni na 3 grupy w celu zwiedzenia budynku i podpatrywania studentów na zajęciach m.in. w laboratorium geodezyjnym, gdzie nasza młodzież mogła zobaczyć jak pracuje grupa studentów oraz to jak wyposażona jest sala do tego typu zajęć. Kolejnym ciekawym miejscem była laboratorium skaningu laserowego, gdzie czekał na nas mgr inż. Rafał Dąbrowski. Opowiedział nam o działalności badawczo-naukowej, którą przeprowadzają w tej sali wyspecjalizowana kadra Zakładu Fotogrametrii i Teledetekcji WAT. Uczniowie mogli zobaczyć również stary sprzęt fotogrametryczny - stereogram oraz jeden z najnowocześniejszych sprzętów wart prawie aż 700 tys. zł - skaner. Oczywiście ze wszystkich tych urządzeń mogą korzystać studenci w ramach ćwiczeń laboratoryjnych.

Uczniowie, po rozmowach z wykładowcami i po uzyskaniu pełnych odpowiedzi na ich pytania, nabrali dużo chęci do podjęcia studiów w WAT na kierunku "geodezja i kartografia".

Po zwiedzeniu sal laboratoryjnych udaliśmy się na spacer po terenie WAT. I tu nastąpiła bardzo miła niespodzianka z inicjatywy pracowników Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, zaproszeni zostaliśmy na gorący posiłek a mianowicie na "grochówkę wojskową" oraz na ciepłą herbatkę. Towarzyszyła nam mgr inż. Monika Ciak-Ozimek.

Wycieczka była udana, młodzież zadowolona i pełna energii opuściła mury Wojskowej Akademii Technicznej z nadzieją na kolejne spotkanie.

zobacz galerię »




Beata Długaszek




Wstecz» Strona główna»



Akcja 1% dla ZSP
Copyright design by Koźlak Krzysztof i Grzegorz Szymczak
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów lub całości witryny bez zgody właścicieli zabronione.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610;