Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
ul. Piłsudskiego 45
tel/fax: (25) 75-41-169
szkola@zsz-zelechow.com
główna
archiwum
patron szkoły
plan lekcji
Żelechów
UKS Zakrzewski
internat
przetargi
kontakt
aktualności
kalendarz szkolny
klasy
dla rodziców
dla nauczycieli
REKRUTACJA
nauczane zawody
KKZ - kursy
dane statystyczne
dyrekcja szkoły
nauczyciele
pedagog szkolny
administracja szkoły
doradca zawodowy
Rada Rodziców
konkursy
projekty
zajęcia dodatkowe
baza szkoły
szkolne pracownie
biblioteka
świetlica szkolna
internat
Wirtualny spacer
historia
absolwenci
Samorząd Szkolny
dla maturzystów
Najlepsze wyniki
dla zdaj.egz.zawod.
galerie prac
prezentacje
statut szkoły
KoncepcjaPr2013-17
Wizja.Rozw.2008-12
Wizja.Rozw.2005-10
plan pracy
progr.wych-profilakt.
Przedm.Syst.Ocen.
Gazeta ,,Zapiski"
Informator Sportowy
Koło Dziennikarzy
Gimnazja
Szk.ponadgimn.
linki edukacyjne
matematyka
testy i sprawdziany
publikacje
wyszukiwarki
aktualności
komputeryzacja
spacer po Żelechowie
Urząd Miasta
Wirtualny Żelechów
Dawny Żelechów
historia strony
archiwum
autorzy

AMATORSKI ZESPÓŁ TEATRALNY W ŻELECHOWIE

Pod koniec XIX wieku osiedlił się w Żelechowie lekarz i społecznik

dr Antoni Michałowski. Z jego inicjatywy i przy jego czynnym współudziale w roku 1906 założono Towarzystwo Miłośników Sceny i Muzyki, którego celem było krzewienie kultury. Jedną z podjętych przez Towarzystwo inicjatyw było wybudowanie w remizie strażackiej podium, na którym urządzono scenę pudełkową z kurtyną, niewielkim zapleczem, oświetloną lampami naftowymi. Scena ta służyć miała wystawianiu inscenizacji teatralnych. Pierwsze przedstawienia reżyserowane były przez córki dra Michałowskiego. Wystawiano sztuki ludowe z tańcami i śpiewami, m.in. "Chłopi arystokraci", "Błażek opętany", "Łobzowie", przy akompaniamencie amatorskiej orkiestry.

Wśród miłośników teatru znaleźli się żelechowscy szewcy, malarze pokojowi, pracownicy Magistratu oraz pracownicy Sądu, Poczty, Kasy Spółdzielczej, przedstawiciele wolnych zawodów. W latach 1908 - 1909 z teatrem amatorskim współpracowała siostra sławnego scenografa polskiego Karola Frycza, żona miejscowego lekarza. Pod jej kierunkiem stawiał pierwsze kroki sceniczne późniejszy kierownik i reżyser zespołu Konstanty Biernacki.

W roku 1913, dzięki niestrudzonej działalności dra Michałowskiego

ukończono budowę domu ludowego - Kasy Stefczyka ze sceną, widownią na 200 miejsc i zapleczem dla teatru. W tym okresie przybył do Żelechowa dyrektor i reżyser jednego z większych teatrów objazdowych Karol Burski wraz z żoną aktorką, który przekazał zespołowi żelechowskiemu wiele kostiumów, rekwizytów i różnego sprzętu teatralnego. Pod kierunkiem Burskiego miejscowi amatorzy wystawili m.in. "Zbójców" Schillera, "Majkę Szwarcenkopf" Zapolskiej, wodewil "Podróż po Warszawie", "Ciotkę Karola" Brandona i inne. W okresie I wojny światowej działalność teatru amatorskiego została bardzo ograniczona.
Po odzyskaniu niepodległości duży wkład w organizowanie przedstawień amatorskich wniosła Maria Dmowska - żona miejscowego notariusza, która przed zamążpójściem przez szereg lat mieszkała u rodziny w Paryżu i tam ukończyła studium teatralne. Reżyserowała w Żelechowie wiele sztuk. Po jej wyjeździe reżyserowaniem zajęli się Konstanty Bernacki i Stanisław Kment. W okresie międzywojennym niektóre przedstawienia organizowała także, głównie w czasie wakacji, młodzież akademicka i uczniowie szkół średnich.

Po zakończeniu II wojny światowej nastąpił trzeci, najbardziej

aktywny i korzystny dla teatru amatorskiego w Żelechowie okres. Pierwsze przedstawienia przygotowywane były doraźnie w dawnym budynku pałacowym, a po wyremontowaniu sali i sceny, w domu spółdzielczym. Warto wspomnieć, że w okresie okupacji hitlerowskiej kilka przedstawień odbyło się potajemnie w domu Stanisława Kmenta, gdzie prowadzono tajne nauczanie młodzieży.

W 1949 r. z inicjatywy Zygmunta Zielińskiego zaczęto organizować w Żelechowie spółdzielnię szewską. Założony wcześniej Punkt Usługowy, przy współudziale licznych fachowców przerodził się w 1959 r. w dobrze zorganizowaną Spółdzielnię Pracy Szewców "Piechur", zatrudniającą około 150 osób. Pierwszy jej prezes i założyciel Zygmunt Zieliński oraz jego najbliżsi współpracownicy troszcząc się o rozwój techniczny i ekonomiczny spółdzielni, nie zapominali o życiu kulturalno-oświatowym załogi. W roku 1950 zaangażowali jako animatora kultury Konstantego Biernackiego. W swojej pracy podjął on starania, których celem było nawiązanie do tradycji teatru amatorskiego w Żelechowie i rozpoczął organizowanie przy Spółdzielni takiego teatru.

Pierwsi członkowie zespołu wywodzili się wyłącznie spośród załogi

spółdzielni. W początkowym okresie wystawiano jednoaktówki i małe montaże sceniczne, gromadzono sprzęt teatralny - rekwizyty, kostiumy, obuwie, oraz inne przedmioty, które wykonywali żelechowscy krawcy, stolarze, szewcy i inni rzemieślnicy. W ten sposób - obok aktorów - amatorów, inspicjentów, suflerów - miejscowi rzemieślnicy byli współtwórcami każdego nowego spektaklu. Od 1954 roku zaczęła się współpraca z miejscowymi szkołami, Spółdzielnią "Samopomoc Chłopska" i wszystkimi chętnymi i uzdolnionymi miłośnikami teatru.

W ciągu 36 lat amatorski zespół teatralny opracował i wystawił

kilkadziesiąt sztuk teatralnych. Były to zarówno jednoaktówki, jak i spektakle pełnoaktowe oraz montaże słowno-muzyczne, składanki poezji i prozy autorów polskich i obcych. Grane były sztuki m.in. A. Fredry, M. Bałuckiego, Z. Przybylskiego, J. Korzeniowskiego, A. Roszkowskiego, S. Wyspiańskiego, J. Abramowa, G. Zapolskiej oraz adaptacje sceniczne dzieł Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa, autorów współczesnych - Otwinowskiego, Szaniawskiego, Lachowicza, Skowrońskiego, Goszczurnego. Wśród autorów obcych sięgano po sztuki np. Czechowa, De Filippo, Brandona. Zespół brał udział w wielu, przeglądach i eliminacjach oraz uroczystościach okolicznościowych. O jego działalności opublikowano wiele notatek i recenzji w prasie codziennej i czasopismach. Zespół gościł niejednokrotnie na antenie polskiego radia i telewizji. Otrzymał także wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Centralnej Komisji Koordynacyjnej przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, pierwszą nagrodę wojewódzką w czasie Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie w roku 1955.

Poza Żelechowem i byłym powiatem garwolińskim spektakle

prezentowane były w różnych ośrodkach spółdzielczych dawnego województwa warszawskiego, m.in. w Warszawie, Płocku, Siedlcach, Pruszkowie, Żyrardowie, Otwocku, Rykach oraz na terenie województwa olsztyńskiego - w ramach wymiany zespołów, jak również w Stalowej Woli - na przeglądzie krajowym 12 najlepszych zespołów amatorskich w kraju. W tym okresie działalności Zespół dał ponad 250 przedstawień.

Podsumowując historię teatru amatorskiego w Żelechowie, który

przed 99 laty wyrósł ze środowiska robotniczego, stwierdzić należy, że spełnił on w życiu społeczno-kulturalnym miasta wiodącą rolę. Jego zadaniem i celem było budzenie zainteresowań sztuką teatralną i wychowywanie przez aktywne uczestnictwo w kulturze. Realizacja tych, jakże szczytnych celów możliwa była dzięki bezinteresownej i społecznej pracy wielu ludzi.
W 1981 roku z okazji 75 - lecia Amatorski Zespół Teatralny w Żelechowie otrzymał Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki.

Choroba i śmierć reżysera i kierownika Zespołu, Konstantego

Biernackiego spowodowała zakończenie działalności Amatorskiego Zespołu Teatralnego.

Pragnę dodać, że podjęte zostały starania o utrwalenie tej cząstki

historii naszego miasta.

Iwona Basak


Artykuł niniejszy napisany został w oparciu o powstałe w 2005 r.

opracowanie pt. "99 lat Teatru Amatorskiego w Żelechowie" przygotowane przez Barbarę Abramską-Myrcha, Joannę Piekut, Zenona Karasińskiego, Zofię Wągrodzką, Zofię Michalik, Elżbietę Mierzejewską, Teresę Jędrzejewską.



Wstecz» Strona główna»



Akcja 1% dla ZSP
Copyright design by Koźlak Krzysztof i Grzegorz Szymczak
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów lub całości witryny bez zgody właścicieli zabronione.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610;