W dniu 22.05.2010 r. 45 uczestników projektu "Spotkanie z kulturą" wzięło udział w realizacji zadania 7 (Zorganizowanie i przeprowadzenie wycieczek dydaktycznych). Wyjazd, bardzo długo oczekiwany (opóźnienie wynikło nie z naszej winy) możemy z całą pewnością zaliczyć do udanych, choć były pewne obawy związane z przechodzącą właśnie przez Warszawę pierwszą falą powodziową.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Narodowego - "Arcydzieła Muzeum Narodowego" oraz obejrzenie spektaklu "Upiór w operze" w Teatrze Muzycznym Roma.
Podczas zwiedzania wystawy "Arcydzieła Muzeum Narodowego" mieliśmy możliwość podziwiać wiele dzieł najwybitniejszych malarzy polskich ze słynną "Bitwą pod Grunwaldem" Jana Matejki na czele. Mogliśmy również popatrzeć na Warszawę oczami Bernarda Bellotta zw. Canalettto, obejrzeć nastrojowe pejzaże i sceny rodzajowe pędzla Maksymiliana Gierymskiego, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego. Duże zainteresowanie uczestników wywołały dzieła impresjonistyczne Władysława Podkowińskiego i Leona Wyczółkowskiego oraz płótna o secesyjnym rodowodzie w twórczości Józefa Mehoffera.
Musical "Upiór w operze" powstał na kanwie powieści Gastona Leroux o takim samym tytule. Powieść była kilkakrotnie filmowana, a w 1986 roku w Londynie odbyła się premiera musicalu z muzyką Andrew Lloyda Webbera. Inscenizacja, którą mieliśmy możliwość obejrzeć miała swoją polską premierę w 2008 roku. Jej reżyserem jest Wojciech Kępczyński, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego Roma.
"Upiór w operze" jest nazywany musicalem wszech czasów. Doczekał się blisko 70 tysięcy przedstawień w 20 krajach świata, w 110 miastach, zdobył ponad 50 znaczących wyróżnień teatralnych.
Inscenizacja wywarła bardzo duże wrażenie na uczestnikach wycieczki. Wszyscy wyrażali pozytywne uwagi dotyczące przedstawienia, jego aktorów, scenografii i choreografii i przede wszystkim muzyki. Duże poruszenie wzbudził upadek ogromnego żyrandola, kończący I akt oraz maskarada na schodach opery rozpoczynająca II akt.
Opiekunami młodzieży w czasie trwania wycieczki były: Iwona Basak, Halina Gula i Małgorzata Rodak.
zobacz galerię »
Wstecz» Strona główna»