W dniu 20 kwietnia 2010 r., grupa 41 uczniów naszej szkoły wyjechała na kolejną, tym razem 4-dniową wycieczkę w ramach projektu "SPOTKANIE Z HISTORIĄ". Celem wyjazdu było bliższe poznanie Wielkopolski, regionu z którego pochodzi Patron szkoły. Jest to kraina o bogatej historii, miejsce z którym wiążą się początki państwowości polskiej. Młodzież odwiedzała obiekty historyczne znajdujące się na tzw. Szlaku Piastowskim. Szlak ten rozpoczyna się na Kujawach. W Kruszwicy legendarnej stolicy Polski, uczniowie zwiedzili romańska kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz weszli na słynną Mysią Wieżę. W pobliskim Strzelnie zobaczyli znaną z podręczników romańską rotundę św. Prokopa i unikatowe kolumny romańskie z personifikacją cnót i przywar ludzkich w bazylice św. Trójcy.
Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziły obiekty w rezerwacie archeologicznym na półwyspie Jeziora Biskupińskiego, a szczególnie zrekonstruowany fragment osiedla obronnego kultury łużyckiej sprzed ok. 2500 lat.
Na trasie z Biskupina do Gniezna znajdują się miejscowości, gdzie w 1227 r. doszło do konfliktu między książętami piastowskimi - Gąsawa i Marcinkowo. Uczniowie przypomnieli sobie o tym wydarzeniu, znanym już z lekcji historii i zobaczyli okazały pomnik ofiary konfliktu - księcia Leszka Białego.
W Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, młodzież zwiedziła m.in. gotycką archikatedrę usytuowaną na Wzgórzu Lecha. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha oraz słynne XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej w Polsce.
W trzecim dniu, uczestnicy wycieczki odwiedzili stolicę Wielkopolski. Na Ostrowie Tumskim - najstarszej części miasta, zobaczyli gotycką archikatedrę z domniemanymi grobami pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wszystkich zauroczył poznański Stary Rynek i Ratusz - jeden z najpiękniejszych zbytków architektury renesansowej w Polsce. Koniecznie trzeba też było zaczekać do godziny 12.00, aby obejrzeć słynne koziołki poznańskie.
Celem wycieczki do Wielkopolski było również odwiedzenie miejscowości związanych z rodziną Zakrzewskich. Własnością rodziców Patrona szkoły przez kilka lat była wieś Stary Białcz. Tam, w 1745 r. urodził się Ignacy i w miejscowym kościele został ochrzczony. Z wielką sympatią i życzliwością przyjął uczestników wycieczki z Żelechowa miejscowy proboszcz - ks. Jarosław Olejniczak. Barokowy kościół w Starym Białczu tchnie historią, pełen jest dzieł sztuki, ale też pilnie wymaga renowacji.
W Pakosławiu, Ignacy Wyssogota Zakrzewski zbudował w latach 80-tych XVIII w. swoją rezydencję. Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja. Dawnego właściciela upamiętnia tablica przy wejściu i portret w sali kolumnowej. Obsługa hotelu chętnie udostępniła obiekt do zwiedzenia. Na zakończenie uczniowie zwiedzili najstarsze miasto w Polsce czyli położony na południu Wielkopolski - Kalisz.
W czasie czterech dni wycieczki panowała wspaniała atmosfera. Dodatkową atrakcją była dyskoteka i ognisko. Uczniowie wykazywali się talentami wokalnymi. Pomimo, że były to osoby z różnych klas, potrafili się doskonale zintegrować.
zobacz galerię »
Wstecz» Strona główna»