Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
ul. Piłsudskiego 45
tel/fax: (25) 75-41-169
szkola@zsz-zelechow.com
główna
archiwum
patron szkoły
plan lekcji
Żelechów
UKS Zakrzewski
internat
przetargi
kontakt
aktualności
kalendarz szkolny
klasy
dla rodziców
dla nauczycieli
REKRUTACJA
nauczane zawody
KKZ - kursy
dane statystyczne
dyrekcja szkoły
nauczyciele
pedagog szkolny
administracja szkoły
doradca zawodowy
Rada Rodziców
konkursy
projekty
zajęcia dodatkowe
baza szkoły
szkolne pracownie
biblioteka
świetlica szkolna
internat
Wirtualny spacer
historia
absolwenci
Samorząd Szkolny
dla maturzystów
Najlepsze wyniki
dla zdaj.egz.zawod.
galerie prac
prezentacje
statut szkoły
KoncepcjaPr2013-17
Wizja.Rozw.2008-12
Wizja.Rozw.2005-10
plan pracy
progr.wych-profilakt.
Przedm.Syst.Ocen.
Gazeta ,,Zapiski"
Informator Sportowy
Koło Dziennikarzy
Gimnazja
Szk.ponadgimn.
linki edukacyjne
matematyka
testy i sprawdziany
publikacje
wyszukiwarki
aktualności
komputeryzacja
spacer po Żelechowie
Urząd Miasta
Wirtualny Żelechów
Dawny Żelechów
historia strony
archiwum
autorzy

WYCIECZKA "ŚLADAMI PATRONA SZKOŁY -
KRAINA DZIECIŃSTWA I MŁODOŚCI
IGNACEGO WYSSOGOTY ZAKRZEWSKIEGO"
W RAMACH PROJEKTU SPOTKANIE Z HISTORIĄ


W dniu 20 kwietnia 2010 r., grupa 41 uczniów naszej szkoły wyjechała na kolejną, tym razem 4-dniową wycieczkę w ramach projektu "SPOTKANIE Z HISTORIĄ". Celem wyjazdu było bliższe poznanie Wielkopolski, regionu z którego pochodzi Patron szkoły. Jest to kraina o bogatej historii, miejsce z którym wiążą się początki państwowości polskiej. Młodzież odwiedzała obiekty historyczne znajdujące się na tzw. Szlaku Piastowskim. Szlak ten rozpoczyna się na Kujawach. W Kruszwicy legendarnej stolicy Polski, uczniowie zwiedzili romańska kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz weszli na słynną Mysią Wieżę. W pobliskim Strzelnie zobaczyli znaną z podręczników romańską rotundę św. Prokopa i unikatowe kolumny romańskie z personifikacją cnót i przywar ludzkich w bazylice św. Trójcy.

Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziły obiekty w rezerwacie archeologicznym na półwyspie Jeziora Biskupińskiego, a szczególnie zrekonstruowany fragment osiedla obronnego kultury łużyckiej sprzed ok. 2500 lat.

Na trasie z Biskupina do Gniezna znajdują się miejscowości, gdzie w 1227 r. doszło do konfliktu między książętami piastowskimi - Gąsawa i Marcinkowo. Uczniowie przypomnieli sobie o tym wydarzeniu, znanym już z lekcji historii i zobaczyli okazały pomnik ofiary konfliktu - księcia Leszka Białego.

W Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, młodzież zwiedziła m.in. gotycką archikatedrę usytuowaną na Wzgórzu Lecha. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha oraz słynne XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej w Polsce.

W trzecim dniu, uczestnicy wycieczki odwiedzili stolicę Wielkopolski. Na Ostrowie Tumskim - najstarszej części miasta, zobaczyli gotycką archikatedrę z domniemanymi grobami pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wszystkich zauroczył poznański Stary Rynek i Ratusz - jeden z najpiękniejszych zbytków architektury renesansowej w Polsce. Koniecznie trzeba też było zaczekać do godziny 12.00, aby obejrzeć słynne koziołki poznańskie.

Celem wycieczki do Wielkopolski było również odwiedzenie miejscowości związanych z rodziną Zakrzewskich. Własnością rodziców Patrona szkoły przez kilka lat była wieś Stary Białcz. Tam, w 1745 r. urodził się Ignacy i w miejscowym kościele został ochrzczony. Z wielką sympatią i życzliwością przyjął uczestników wycieczki z Żelechowa miejscowy proboszcz - ks. Jarosław Olejniczak. Barokowy kościół w Starym Białczu tchnie historią, pełen jest dzieł sztuki, ale też pilnie wymaga renowacji.

W Pakosławiu, Ignacy Wyssogota Zakrzewski zbudował w latach 80-tych XVIII w. swoją rezydencję. Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja. Dawnego właściciela upamiętnia tablica przy wejściu i portret w sali kolumnowej. Obsługa hotelu chętnie udostępniła obiekt do zwiedzenia. Na zakończenie uczniowie zwiedzili najstarsze miasto w Polsce czyli położony na południu Wielkopolski - Kalisz.

W czasie czterech dni wycieczki panowała wspaniała atmosfera. Dodatkową atrakcją była dyskoteka i ognisko. Uczniowie wykazywali się talentami wokalnymi. Pomimo, że były to osoby z różnych klas, potrafili się doskonale zintegrować.

zobacz galerię »





Wstecz» Strona główna»



Akcja 1% dla ZSP
Copyright design by Koźlak Krzysztof i Grzegorz Szymczak
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów lub całości witryny bez zgody właścicieli zabronione.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610;