13 kwietnia odbyła się jednodniowa wycieczka na trasie Żelechów - Stoczek Łukowski - Jeruzal - Sucha - Liw - Węgrów - Treblinka. Uczestniczyło w niej 46 uczniów. Celem wyjazdu było przybliżenie uczniom naszej szkoły historii i dziedzictwa kulturowego obszarów na pograniczu Mazowsza i Podlasia.
W Stoczku Łukowskim opowiedziano młodzieży o genezie, przebiegu i znaczeniu znanej bitwy z okresu powstania listopadowego. Zobaczyli pomnik upamiętniający to wydarzenie oraz pomnik-popiersie głównodowodzącego - generała Józefa Dwernickiego.
W Jeruzalu, pierwsze kroki uczestnicy wycieczki skierowali do drewnianego, barokowego kościółka z XVIII w. Większym zainteresowaniem cieszyły się jednak sklep i ławeczka rozsławione w serialu "Ranczo".
Następnym punktem na trasie wycieczki była wieś Sucha. Dyrektor Łazienek Królewskich, prof. Marek Kwiatkowski stworzył tu skansen nazwany Muzeum Architektury Drewnianej Ziemi Siedleckiej.W otoczeniu starego, modrzewiowego dworu - siedziby byłych dziedziców Cieszkowskich zgromadził ponad dwadzieścia zabytkowych, drewnianych budowli pochodzących w większości z okolic Siedlec. Są tu m.in. organistówka, karczma, plebania, dworek miejski czy też chałupy chłopskie. W jednej z nich (pierwotnie znajdowała się we wsi Szaniawy Matysy k/Łukowa) ukrywał się bohater powstania styczniowego ks. Stanisław Brzóska. W chałupach, profesor zgromadził przedmioty ilustrujące dawne życie ludu wiejskiego. Uczniowie wiele trudu musieli włożyć, żeby odgadnąć jakim celom niegdyś one służyły. We wnętrzach dworu Cieszkowskich duże zainteresowanie wzbudziły malowidła pokrywające drewniane ściany i sklepienia oraz elementy wyposażenia pochodzące w większości z XIX w. Wspomnieć też należy, że w 1814 r. urodził się tu znany filozof, ekonomista i polityk - August Cieszkowski.
Niedaleko od Suchej położony jest Liw i zespół zabytkowych budowli złożony z dworku barokowego, gotyckiej wieży bramnej oraz fragmentów murów obronnych pozostałych z zamku zbudowanego przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, a rozbudowanego przez księżnę Annę Mazowiecką oraz królową Bonę Sforzę. W dworku znajduje się kolekcja malarstwa i militariów. Chłopcy z ciekawością obejrzeli bogaty zbiór oręża zawierający okazy broni palnej, białej drzewcowej oraz liczącą ponad 100 okazów kolekcję bagnetów.
Z Liwu już tylko krok do Węgrowa, miasteczka, które w XVI w. było jednym z głównych centrów polskiej Reformacji. Młodzież zwiedziła tu bazylikę p. w. Wniebowzięcia NMP, której projekt przypisuje się słynnemu architektowi Tylmanowi van Gameren. Podziwiano piękne freski znakomitego malarza włoskiego Michała Anioła Palloniego, które zdobią wnętrza. W zakrystii bazyliki koniecznie trzeba było zobaczyć znane w całym kraju metalowe zwierciadło - "Lustro Twardowskiego", którego używał legendarny mag do czarnoksięskich sztuczek. Lustro pokazuje przyszłość, więc wszyscy ciekawie zaglądali do niego. Nie wiadomo co zobaczyli, ale zostali ostrzeżeni wcześniej, że potrafi być złośliwe i ukazać coś, o czym nie chcielibyśmy wiedzieć, np. Napoleonowi przebywającemu w Węgrowie w drodze na Moskwę w 1812 r. przepowiedziało klęskę. W Węgrowie autokar zjechał na chwilę z głównej trasy wycieczki, aby dotrzeć do Sowiej Góry - wzgórza górującego nad doliną rzeki Liwiec. Ze szczytu wzgórza uczniowie podziwiali nadzwyczajną panoramę doliny rzecznej - w której Liwiec wije się i tworzy liczne zakola niczym wstążka.
Ostatnim punktem programu było Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Pod kierunkiem przewodnika, uczestnicy wycieczki zwiedzili były Karny Obóz Pracy i Obóz Zagłady. W pamięci wszystkich pozostaną przede wszystkim informacje na temat funkcjonowania tego drugiego obozu - swoistej "fabryki śmierci", w której uśmiercono w ciągu roku ponad 800 tys. Żydów. Tragedię upamiętniają kamienie symbolizujące macewy. Wypisano na nich nazwy miast z których przywożono tu Żydów. Młodzież odszukała też kamień z napisem Żelechów.
Uczestnicy wycieczki "Pogranicze Mazowsza i Podlasia" byli bardzo zadowoleni z interesującego programu oraz możliwości zobaczenia ciekawych miejsc.
zobacz galerię »
Wstecz» Strona główna»