W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie z dniem 4 stycznia 2010 roku rozpoczęto realizację projektu Spotkanie z historią realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX. Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Celem projektu jest podnoszenie poziomu wiedzy historycznej i znajomości polskiego dziedzictwa kulturowego wśród uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie. Realizowany on będzie poprzez atrakcyjne dla młodzieży wycieczki edukacyjne oraz konkursy. Projekt przewiduje przede wszystkim przybliżenie historii "małej ojczyzny" w związku z tym wiele podejmowanych działań dotyczyć będzie osoby Patrona Szkoły - Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego.
W lutym chętni uczniowie klas pierwszych zmierzą swoje siły w Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły w kwietniu wszyscy uczestnicy konkursu wraz z kolegami ze starszych klas wyjadą na czterodniową wycieczkę do "krainy dzieciństwa i młodości" Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego czyli do Wielkopolski. Oprócz miejscowości bezpośrednio związanych z rodziną Zakrzewskich, zobaczą miejsca będące kolebką państwowości polskiej - Poznań, Ostrów Lednicki, Gniezno. Wrażenia z pobytu w Wielkopolsce uwiecznią na zdjęciach, a najlepsze z nich zaprezentują w konkursie i na wystawie szkolnej pod tytułem "Wielkopolska - kraina dzieciństwa i młodości Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego". Fotografie te posłużą również do wydania w ramach projektu albumu zdjęć o Patronie Szkoły. Znajdą się w nim też zdjęcia ze stolicy, ponieważ inna grupa młodzieży wyjedzie lekcję do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy "Warszawa w okresie Oświecenia ze szczególnym uwzględnieniem postaci Prezydenta Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego".
Żelechów położony jest na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Kolejna, trzecia grupa uczniów będzie zwiedzać inne ciekawe miejscowości tego regionu. Zobaczą m. in. dokonania prof. Marka Kwiatkowskiego w Suchej czyli Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego oraz muzeum w Treblince, do którego wywieziono żelechowskich Żydów. Projektem "Spotkanie z historią" objętych jest 128 uczniów ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych.