Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
ul. Piłsudskiego 45
tel/fax: (25) 75-41-169
szkola@zsz-zelechow.com
główna
archiwum
patron szkoły
plan lekcji
Żelechów
UKS Zakrzewski
internat
przetargi
kontakt
aktualności
kalendarz szkolny
klasy
dla rodziców
dla nauczycieli
REKRUTACJA
nauczane zawody
KKZ - kursy
dane statystyczne
dyrekcja szkoły
nauczyciele
pedagog szkolny
administracja szkoły
doradca zawodowy
Rada Rodziców
konkursy
projekty
zajęcia dodatkowe
baza szkoły
szkolne pracownie
biblioteka
świetlica szkolna
internat
Wirtualny spacer
historia
absolwenci
Samorząd Szkolny
dla maturzystów
Najlepsze wyniki
dla zdaj.egz.zawod.
galerie prac
prezentacje
statut szkoły
KoncepcjaPr2013-17
Wizja.Rozw.2008-12
Wizja.Rozw.2005-10
plan pracy
progr.wych-profilakt.
Przedm.Syst.Ocen.
Gazeta ,,Zapiski"
Informator Sportowy
Koło Dziennikarzy
Gimnazja
Szk.ponadgimn.
linki edukacyjne
matematyka
testy i sprawdziany
publikacje
wyszukiwarki
aktualności
komputeryzacja
spacer po Żelechowie
Urząd Miasta
Wirtualny Żelechów
Dawny Żelechów
historia strony
archiwum
autorzy

Zakończyła sie realizacja projektu
"SPOTKANIE Z HISTORIA"


W okresie od 4 stycznia do 17 grudnia 2010 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie realizowany był projekt "Spotkanie z historią", którym objęto 133 uczniów. Był on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem projektu było przede wszystkim poznanie historii i dziedzictwa kulturowego "małej i dużej Ojczyzny" oraz zachęcanie uczniów do nauki historii . Wykonano wszystkie zaplanowane zadania.

W styczniu, zgodnie z przyjętym regulaminem, realizatorzy projektu przeprowadzili rekrutację uczestników.

W ramach projektu odbyły się trzy wycieczki. Wyjazd do Warszawy na lekcję muzealną "Warszawa w okresie Oświecenia ze szczególnym uwzględnieniem postaci prezydenta I.W. Zakrzewskiego". Wycieczka do miejscowości na pograniczu Mazowsza i Podlasia (Stoczek Łukowski, Jeruzal, Sucha, Liw, Węgrów, Treblinka) oraz wycieczka do Wielkopolski i na Kujawy w celu zwidzenia miejscowości mających związek z życiorysem Patrona szkoły i obiektów Szlaku Piastowskiego. W miejscach ważnych dla historii, dziedzictwa kulturowego Polski i regionu uczniowie nabywali nową wiedzę historyczną i utrwalali poznaną w szkole. Szczególnie atrakcyjna była 4-dniowa wycieczka na Kujawy i do Wielkopolski, krain stanowiących kolebkę państwowości polskiej i miejsce pochodzenia Patrona szkoły. Wszyscy uczniowie byli tam po raz pierwszy.

Dla uczestników projektu zorganizowane zostały dwa konkursy: 1. Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły 2. Konkurs fotograficzny "Wielkopolska – kraina dzieciństwa i młodości Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego". Laureaci tych konkursów, a było to 12 osób – otrzymali cenne nagrody.

Dla potrzeb Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły realizatorzy projektu opracowali i wydali broszurę "Ignacy Wyssogota Zakrzewski – rys biograficzny". Z racji braku odpowiedniej literatury, stanowi ona doskonały materiał pomocniczy pozwalający naszym uczniom pozyskać wiedzę na temat Patrona szkoły. Równie pomocną będzie druga pozycja wydana dzięki funduszom unijnym. Jest to album zdjęć o Patronie szkoły "Ignacy Wyssogota Zakrzewski". Znalazły się w nim między innymi zdjęcia wykonane przez uczniów i nauczycieli w trakcie wycieczek do Wielkopolski i Warszawy.

Zorganizowano również dwie szkolne wystawy, które wyeksponowane zostały na specjalnie do tego celu zakupionych składanych ściankach działowych. Pierwsza, zatytułowana "Wielkopolska – kraina dzieciństwa i młodości Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego" stanowiła prezentację najlepszych zdjęć wykonanych przez uczestników wycieczki do Wielkopolski (zgłoszonych do konkursu fotograficznego).

Druga była swoistym podsumowaniem, ponieważ prezentowała zdjęcia i prace dokumentujące realizację działań założonych w projekcie.

Systematycznie prowadzona była promocja projektu "Spotkanie z historią". Na stronie internetowej szkoły zamieszczano opisy i fotoreportaże z realizowanych zadań. Ukazały się również stosowne artykuły i ogłoszenia w prasie lokalnej: Tygodniku Siedleckim, Życiu Siedleckim i żelechowskiej Razem. O tym jak w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie wykorzystuje się fundusze unijne mogli również dowiedzieć się uczestnicy X Międzynarodowej Konferencji Kościuszkowskiej w Garwolinie. Uczniowie zaprezentowali tam m.in. referat i prezentację multimedialną "Dotknąć przeszłości – poznawanie postaci Patrona szkoły w ramach projektu Spotkanie z historią."

Rezultaty twarde projektu oraz jak wskazują badania ankietowe również rezultaty miękkie, zostały osiągnięte w stopniu zadowalającym. Koordynatorem projektu była pani Alicja Bienias.

Ala Bienias




Wstecz» Strona główna»



Akcja 1% dla ZSP
Copyright design by Koźlak Krzysztof i Grzegorz Szymczak
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów lub całości witryny bez zgody właścicieli zabronione.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610;