Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
ul. Piłsudskiego 45
tel/fax: (25) 75-41-169
szkola@zsz-zelechow.com
główna
archiwum
patron szkoły
plan lekcji
Żelechów
UKS Zakrzewski
internat
przetargi
kontakt
aktualności
kalendarz szkolny
klasy
dla rodziców
dla nauczycieli
REKRUTACJA
nauczane zawody
KKZ - kursy
dane statystyczne
dyrekcja szkoły
nauczyciele
pedagog szkolny
administracja szkoły
doradca zawodowy
Rada Rodziców
konkursy
projekty
zajęcia dodatkowe
baza szkoły
szkolne pracownie
biblioteka
świetlica szkolna
internat
Wirtualny spacer
historia
absolwenci
Samorząd Szkolny
dla maturzystów
Najlepsze wyniki
dla zdaj.egz.zawod.
galerie prac
prezentacje
statut szkoły
KoncepcjaPr2013-17
Wizja.Rozw.2008-12
Wizja.Rozw.2005-10
plan pracy
progr.wych-profilakt.
Przedm.Syst.Ocen.
Gazeta ,,Zapiski"
Informator Sportowy
Koło Dziennikarzy
Gimnazja
Szk.ponadgimn.
linki edukacyjne
matematyka
testy i sprawdziany
publikacje
wyszukiwarki
aktualności
komputeryzacja
spacer po Żelechowie
Urząd Miasta
Wirtualny Żelechów
Dawny Żelechów
historia strony
archiwum
autorzy

SZKOLNY DZIEŃ GEODETY


Dnia 27 stycznia 2010r. odbył się "Szkolny Dzień Geodety - czyli geodezja na wesoło". Konkurowały ze sobą dwie drużyny z klasy Ia i Ib Technikum Geodezyjnego. Prowadzącymi byli uczniowie klasy III TGa: Dominika Gołębiewska, Joanna Ociesa, Monika Sabała, Mateusz Jedlak i Przemek Tarkowski. Organizatorkami były nauczycielki przedmiotów geodezyjnych - p. Elżbieta Gula i p. Beata Długaszek. Przygotowano 11 konkurencji.

Pierwszą z nich były kalambury, które polegały na odgadnięciu co to za pomiar. Uczniowie prezentowali następujące techniki pomiaru: wyznaczanie węgielnicą kąta prostego, tyczenie odcinka metodą "w przód", tyczenie odcinka metodą "wstecz", pomiar odległości taśmą.

Drugim etapem zabawy było rozpoznanie sprzętu geodezyjnego. W zamkniętych pudełkach znajdowały się: węgielnica, pion optyczny, kalkulator, wskaźnik do taśmy, dziurkacz. Obie klasy wykazały się taką samą wiedzą i bezbłędnie rozpoznały 3 przedmioty.

Kolejnym punktem programu było literowanie wyrazów. Uczniowie musieli przeliterować następujące wyrazy: "poligonizacja" i "triangulacja". Oba zespoły zrobiły to bezbłędnie.

Czwartą rozgrywką było rozwiązywanie krzyżówki geodezyjnej. Uczniowie udowodnili, że świetnie przyswoili podstawowe pojęcia z zakresy geodezji.

"Mniej czy więcej" - tak brzmiał tytuł kolejnej konkurencji, w której drużyny odpowiadały pisemnie na pytania z dziedziny geografii - np. Jaka jest długość granic zewnętrznych Polski, Ile wynosi obszar lądowy Polski, Jaka jest długość najdłuższej rzeki w Polsce. Zadano 7 pytań, z którymi lepiej poradzili sobie uczniowie klasy I b.

Kolejnym etapem był pomiar długości wskazanego odcinka "czym się da". Duże znaczenie miała oryginalność. Klasa "a" zdecydowała się pomierzyć długość odkładając wzdłuż prostej swojego kolegę "Szynszyla" - otrzymali wynik 4,5 Szynszyla. Jednak ta technika okazała się niezbyt dokładna i wygrała klasa "b", która wykonała dokładniejszy pomiar paskiem od spodni.

Następna konkurencja polegała na wypisaniu nazw miast, w których znajdują się technika o profilu geodezyjnym. Klasa Ia podała prawidłowo 14 miast, a Ib - 12.

Ósmym punktem programu było rysowanie szkicu w oparciu o opowiadanie. Zwyciężyła klasa Ia, której rysunek był bardziej zbliżony do oryginału.

"Zwijanie taśmy na czas"- zespoły rozwijały i z powrotem zwijały taśmę geodezyjną. Zadanie to wykonali szybciej chłopcy z klasy "b".

Przedostatnim etapem było ułożenie krótkiej rymowanki w formie wierszyka, dotyczącej geodezji i pracy geodetów. Tu zdolniejszymi poetami okazali się uczniowie klasy "a".

Ostatnim zadaniem było narysowanie mapy Polski. Oceniana była precyzja, ilość szczegółów i estetyka wykonania. Obie klasy ujawniły talent plastyczny i geodezyjny.

Po podliczeniu punktów z wszystkich konkurencji szala zwycięstwa była po stronie klasy "a", lecz o wygranej przeciwnej drużyny zdecydowało większe zaangażowanie klasy I TGb w doping uczestników, za co dostali dodatkowe punkty!

Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i symbolicznymi prezentami.


Olga Basak I TGb


zobacz galerię »






Wstecz» Strona główna»



Akcja 1% dla ZSP
Copyright design by Koźlak Krzysztof i Grzegorz Szymczak
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów lub całości witryny bez zgody właścicieli zabronione.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610;