HISTORIA KONKURSU
Pierwszy konkurs geodezyjny odbył się w 1979 r. w Lublinie, a jego inicjatorem była
Komisja ds. Młodej Kadry Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz lubelskie środowisko geodezyjne. Nazwano go "Ogólnopolskim konkursem na najlepszego ucznia w zawodzie geodezyjnym". Drugi odbył się już pod zmienioną nazwą jako Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej i nazwa ta została utrzymana do dziś, mimo iż od 1988 roku zyskał prawo używania nazwy "Olimpiada Geodezyjna". Od tego też roku jego laureaci mogą ubiegać się o przyjęcie do szkół wyższych bez egzaminów wstępnych na wydziały kształcące geodetów.
Konkurs odbywa się w trzech etapach: klasowym, szkolnym i centralnym. W wyniku eliminacji szkolnych komisja wyłania trzyosobowa drużynę, która reprezentuje szkołę w etapie centralnym. Składa się on z dwóch części: eliminacji centralnych, które wyłaniają laureatów drużynowych i finału indywidualnego.
Eliminacje centralne przeprowadza się w formie testów, zadań problemowych sprawdzianu umiejętności praktycznych w terenie. Finał dla dziesięciu uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, przeprowadza się w formie ustnej, a poprawność odpowiedzi ocenia kilkuosobowe jury. Zakres konkursu obejmuje 5 przedmiotów zawodowych: geodezję, geodezję inżynieryjną, geodezję urządzeniowo - rolną, fotogrametrie i prawoznawstwo.
Tradycją jest, że etap centralny organizuje szkoła, z której pochodzi zwycięzca indywidualny lub drużynowy wcześniejszej edycji.
Tegoroczny - XXVII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej - odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie, w dniach 7 - 9 kwietnia 2005.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej jest przedsięwzięciem o wysokim prestiżu dla środowiska geodetów, służy edukacji geodezyjnej, stwarza młodzieży możliwość szlachetnego współzawodnictwa.
Źródło : 25 lat Konkursu Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Materiał zebrała i opracowała Wanda Brześcińska, Warszawa 2003